Są historie, które mają swoje zdjęcia i są zdjęcia, które mają swoją historię” – nieco parafrazując tę zasłyszaną frazę: są też historie, które mają swoje …filmy.

To niezmiernie rzadkie, by móc zobaczyć swoich przodków na filmie z czasów wojny. To wzruszenie, stało się udziałem Pani Ewy Zaremby, która oglądając kilkuminutowy, amatorski film „Czyszki 1943”,  rozpoznała na nim swoją rodzinę.

Film został nakręcony przez prof. Wiktora Kemulę [1902-1985] latem 1943 roku w gospodarstwie jej dziadków: Stefanii i Kazimierza Łamaszów w Wólce I koło Czyszek. Zgodnie z opisem na końcu filmu widać rodzinę profesora, w tym małego syna Andrzeja i roczną córkę Gabrielę. Gabriela nosi obecnie nazwisko Kemula–Miłobędzka.

Prof. Wiktor Kemula w latach 1936–1941 był profesorem, kierującym Zakładem Chemii Fizycznej na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. W 1936 roku został wybrany na członka Towarzystwa Naukowego we Lwowie. Po wojnie został profesorem na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie był kierownikiem Zespołu Katedr Chemicznych. W 1955 roku został wybrany na prezesa Polskiego Towarzystwa Chemicznego. Profesor Kemula jest wynalazcą elektrody o wiszącej kropli rtęci. Przyczynił się do rozwoju chemii elektroanalitycznej, szczególnie polarografii.

 

Na filmie pojawiają się też członkowie rodziny pani Ewy:
Stanisława i Kazimierz Łamasz (syn Jana i Rozalii) – właściciele gospodarstwa – dziadkowie Pani Ewy, oraz ich trzy córki: jej mama Antonina Łamasz (po mężu Depa), Kazimiera   Łamasz i Maria Łamasz. Antonina była najmłodszą córką Stefanii i Kazimierza.

Na filmie pojawiają się w następujących scenach:

3:28 – ciocia pani Ewy: Kazimiera prowadzi konia a małego Andrzeja asekuruje jej dziadek Kazimierz;

3:55 – zza drzewa po prawej wychyla się jej babcia Stefania, po lewej jej mama Antonina;

4:19 – Andrzej i obie ciotki sadowią się na wozie – po prawej Kazimiera po lewej za Andrzejem Maria;

4:28 – w tle dom dziadków pani Ewy;

4:54- z koszem jej mama Antonina, za rękę trzyma Andrzeja;

5:13 – na wozie mama pani Ewy z Andrzejem;

5:31- jej ciocia – Kazimiera;

6:24 – siedzą mama i dziadek pani Ewy;

6:36 – Antonina z Andrzejem ciągnącym Gabrielkę;

8:15 – z tyłu po lewej dziadek pani Ewy – Kazimierz.

Jeśli znajdzie się ktoś, kto pamięta tę rodzinę, to proszę o kontakt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here