Prof. Andrzej Józef Frydecki urodził się 26.11.1903 w Sosnowcu, a zmarł 03.07.1989 we Wrocławiu. Był mężem architetki Wiktorii Frydeckiej [1901-1992]. Znakomity architekt i wykładowca akademicki. Członek Stowarzyszenia Architektów Polskich we Lwowie (do 1939 roku), a potem SARP w Katowicach i Wrocławiu.

Był absolwentem Wydziału Architektury Politechniki Lwowskiej [1930], a także asystentem i adiunktem na Wydziale Architektury Politechniki Lwowskiej [1928-39].

Jest laureatem wielu konkursów, m.in.:

Kilka budynków przedwojennego Lwowa została zbudowana według jego projektu, np. Domu Reprezentacyjnego Związków Wojskowych we Lwowie oraz  Dom Żołnierza Polskiego we Lwowie.

Jest także autorem projektu gmachu Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych we Lwowie oraz projektu rozbudowy Politechniki Lwowskiej. Po wojnie gmach Szkoły Przemysłu Hutniczego w Katowicach zrealizowano według jego projektu, a za projekt architektoniczno-urbanistyczny kompleksu Nowej Akademii Medycznej we Wrocławiu (1975) otrzymuje wyróżnienie.

Mało kto wie, że Andrzej Frydecki jest także autorem przebudowy kościoła w Sichowie [rok 1936].

Niewielki Kościół – kaplica, zbudowany w 1910 roku szybko okazał się zbyt mały, by pomieścić wiernych. Niebawem powstaje tu parafia i kościół trzeba rozbudować. Tak pisał o tym ksiądz Telesfor Gabryl (proboszcz do roku 1939) w zachowanym inwentarzu kościoła sichowskiego:
„Ponieważ ludność Sichowa znacznie powiększyła się przez 25 lat i ponieważ z Sichowa i Pasiek Zubrzyckich utworzono nową parafię, powstała konieczność powiększenia Kościoła. W tym celu utworzył w tym czasie kierujący parafią sichowską O. Telesfor Gabryl O.F.M. (OO. Bernardynów) komitet, który miał za zadanie starać się o fundusze na powiększenie Kościoła. Następnie parafianie częściowo bezpłatnie wykonali cegłę, którą komitet z własnych funduszy wypalił, nadto urządzono imprezy i zbiórki z dobrowolnych datków wśród parafian i okolicy, otrzymano subwencję w łącznej kwocie 4.000 zł i z tych środków zbudowano z cegły nawę główną według projektu Sz. Pana Inż. Arch. Frydeckiego Andrzeja. Długość wybudowanej nawy wynosi 16,50 m, a szerokość z murami 15 m., tak że obecnie długość kościoła wraz z prezbiterium i nawą główną wynosi 28,50 m., a szerokość wraz z murami 15 m.”

Frydecki po wojnie rozpoczyna pracę na Śląsku i zostaje kierownikiem Działu Miast oraz zastępcą dyrektora w Regionalnej Dyrekcji Planowania Przestrzennego w Katowicach [1945-48]. Potem na stałe wiąże się z Wrocławiem. Oto jak motywuje ten wybór: „Przed przyjazdem do Wrocławia szukałem i ja jakichś szans zakotwiczenia się w Krakowie, Gliwicach i w Gdańsku, skąd otrzymywałem pewne propozycje. Wrocław przypadł mi przecież do gustu swą przeszłością, skalą, pięknem i dlatego ten wybrałem spośród czynionych mi awansów”.

Szybko staje się jednym z filarów powojennego Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, autorem m.in.: odbudowy i rozbudowy Teatru Miejskiego we Wrocławiu oraz odbudowy Państwowej Opery we Wrocławiu.

Za swoje zasługi otrzymuje odznaczenia m.in.:
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1958),
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (1964),
Złota Odznaka SARP (1972).

Zmarł 3.07.1989. Pochowany cztery dni później na Cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu.

Pole/Grób/Rząd: 19/299/9

 

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here