O stronie

Lwów to jedno z najlepiej opisanych miast w polskiej historiografii (ponad 500 książek). Gorzej rzecz wygląda z okolicami Lwowa, wsiami i przysiółkami, niewielkimi miejscowościami, które nie doczekały się dotąd swojego opracowania. Pasjonaci nadrabiają tę lukę. Powstała znakomita monografia o KROTOSZYNIE koło Lwowa pana Stanisława Czyżowicza, są blogi o DAWIDOWIE pana Dariusza Zielonki i Tomasza Klimasiewicza, jest trudno już dostępna monografia Marka Bartosiewicza o CZYSZKACH, pozostał także blog pana Stanisława Ferenza o PASIEKACH ZUBRZYCKICH, niestety już nie aktualizowany z uwagi na śmierć Autora.

Strona OKOLICE LWOWA ma na celu ocalenie z niepamięci tych miejsc i ludzi z nimi związanymi, stając się miejscem spotkań wielu z nas – mających swoje kresowe korzenie we Lwowie i podmiejskich wsiach i okolicach tego starego pięknego miasta.
Zapraszamy do współredagowania tej strony. Jest to projekt otwarty. To miejsce na Wasze zdjęcia, opowieści, wspomnienia…

Jest tu miejsce na Wasze komentarze, opinie i krytykę, czy wytykanie pomyłek, wiem jednak, że jeśli teraz nie odkopiemy tych miejsc z przeszłości, to w przyszłości takie nazwy jak: Zubrza, Dawidów, Krotoszyn, Pasieki, Sokolniki, Solonka, Winniki, Czyszki, Kozielniki, Sichów, Wólka Sichowska, staną się tylko… miejscami na mapie. Mamy ostatnią szansę, by ożywić te miejsca wspomnieniami naszych bliskich, bo przecież „PRZESZŁOŚĆ NIE UMIERA NIGDY”.

Rafał Łężny – potomek kresowian, rodem z Zubrzy i Pasiek Zubrzyckich